HAKKIMIZDA

Türkiye'de 3, Rusya’da 11, Ukrayna’da 3, Kazakistan’da 2, Moldova ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 21 bira, 5 malt fabrikası, 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ve 1 preform üretim tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın beşinci, dünyanın ise en büyük onbeşinci bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Mesajlar


Tuncay Özilhan
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Değerli Paydaşlarımız,


Dünyanın sayılı içecek şirketlerinden biri olarak, 2017 yılında hem operasyonel hem de finansal hedeflerimizi gerçekleştirerek değer üretmeye devam ettik. 


Geride bıraktığımız 2017 yılı hem siyasi hem de ekonomik açıdan oldukça hareketli geçti. Küresel piyasalarda olduğu kadar Türkiye’de de siyasetten ekonomiye ve finans piyasalarına kadar inişli çıkışlı dönemler yaşandı. Jeopolitik risklerin ve siyasi ilişkilerin ekonomide son derece belirleyici olduğunu 2017 yılında tekrar tecrübe ettik.


Gelişmiş ülkeler 2018 yılına büyüme, enflasyon ve işsizlik oranı gibi makroekonomik göstergelerde büyük ölçüde istikrarı sağlayarak girdi. 2017 yılında GSYH büyüme oranı, 2016 yılına göre ABD’de ve Avrupa Birliği’nde (AB) %2,3 yükseldi. Amerikan Merkez Bankası FED’in önümüzdeki dönemde faiz artırımlarını sürdüreceğine dair güçlü bir beklenti oluşmuş durumda. Avrupa tarafında ise görece daha temkinli bir yaklaşım gözlemlemekle birlikte, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programına bir süre daha devam edebileceğini fakat alımların kademeli olarak azaltılmasının hedeflendiğini görmekteyiz.


Küresel ekonomide güven artışının da etkisiyle ekonomik aktivitedeki ılımlı toparlanma devam ediyor. İki yıllık zayıf göstergelerden sonra üretimdeki aktivitenin artması ve bunun ticareti desteklemesiyle birlikte küresel büyümede ilerleme bekleniyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD de küresel ekonomideki iyileşmenin güçlenerek sürdüğünü ve genele yayılmaya devam ettiğini ifade etti. IMF hazırladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, küresel büyüme tahminlerini 2017 ve 2018 yılı için bir önceki raporuna göre 0,1’er puan yükselterek %3,6 ve %3,7 olarak revize etti. 


Gelişmekte olan piyasalar açısından da 2017, dönem dönem zorlukların da olduğu ancak genel itibari ile risk iştahının canlı olması sebebi ile iyi bir yıl oldu. Tabii ki ülke/bölgeye özel ekonomik ya da politik konular, artan faiz oranları ve gelişmiş ülke ekonomilerinin tekrar büyümeye başlaması gelişmekte olan ülke ekonomileri ve para birimleri üzerinde risk unsuru olarak kalmaya devam etti.


Türkiye ekonomisi, hem 2016 yılından devam eden hem de 2017’de başlayan sorunlara karşın hükümetin büyümeye yönelik aldığı tedbirler sayesinde iyi bir ivme yakaladı. Yılın üçüncü çeyreğinde %11,1 oranı ile çift haneli büyüyen tek G20 ülkesi oldu. Türkiye’yi %6,8 ile Çin ve %6,3 ile Hindistan takip etti. 


Türk Lirası (TL), önceki iki yıla göre daha düşük oranda olsa da, yabancı paralara karşı değer kaybetmeye devam etti. Yılbaşında rekor seviyede yükselen USD kuru, yılın devamında 2016 yılı kapanış seviyesi olan 3,52 ve ardından 3,40 seviyesi altına kadar geriledi. Ancak TL bu yılı da değer kaybı ile tamamladı. Türk Lirası’nın değer kaybının yanı sıra yüksek seyreden iç talebin ve enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonu çift haneye taşıdığını gördük. Bunun üretim maliyetlerine olan etkisini önümüzdeki yıl daha çok hissedeceğiz. 


2018 yılı için Türkiye ekonomisinde temel belirleyici risk değişkenleri yine küresel etkilerden gelecek yansımalar, bölgesel sorunlar, enflasyon ve cari açık olacaktır.


Pazarlardaki Dalgalanmaları Deneyimimizle Yönettik


Anadolu Efes, son derece oynak piyasalarda uzun yıllardır faaliyet göstermenin kazandırmış olduğu deneyimle, risklerin yönetilmesi ve azaltılması konusunda başarılı bir sicile sahip. Bunun için 2017’de de bulunduğu pazarlarda finansal piyasalar kaynaklı risklerin azaltılması için gerekli adımları atarak dalgalanmaları mümkün olduğunca yönetmeye çalıştı.

 

Türkiye bira sektörü açısından vergi artışları ve turizmdeki toparlanmanın istenen seviyede olmamasıyla zorlu geçen 2017 yılında kurdaki dalgalanmaların tetiklediği enflasyonist baskılar satın alınabilirlikle ilgili sorunları pekiştirdi.


Relansmanla Stratejimizi Tazeledik


Anadolu Efes Türkiye operasyonumuz bu döneme stratejisini tazeleyerek güçlü bir şekilde cevap vermek için çalıştı. 


Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz ‘’Esaslı Bira’’ relansmanıyla ‘’kalite’’ ve ‘’tazelik’’ temalarını portföy stratejimizin merkezine aldık. Ürünümüzün raf ömrünü 1 yıldan 6 aya çekerek, hem tazelikte hem de tatta önemli bir adım attık. Yeniliklerimizi pazarla buluşturma çalışmalarında, Trabzon, Samsun, Bursa, Tekirdağ, Adana, İzmir, Denizli'de “Birlikte Güzel” buluşmalarımızı gerçekleştirdik. 3.000’den fazla müşterimize esaslı biramızı anlattık, onlarla sohbet etme şansı yakaladık. Her bölgede, her ilde, müşterilerimizden olumlu geri dönüşler almak hepimizi çok gururlandırdı.


Efes 1969’dan bugüne Türkiye’nin tercihi. 3 farklı jenerasyonun kalbine dokundu. Bugüne kadar olduğu gibi markalarımızda, köklerimizden gelen kalite anlayışıyla, hammaddelerin en kalitelisini, en doğalını ve en katkısızını kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz. Esaslı biramızın hammaddesi, toprak, su ve Anadolu insanımızın alın teri.


Relansmanı takip eden pazar uygulamalarıyla da Türkiye’de yılın son iki çeyreğinde büyüme kaydettik. Markalarımıza yaptığımız yatırımlar, en iyi pazar uygulamaları, ödün vermediğimiz verimlilik anlayışımız ve paydaşlarımızla kurduğumuz sürdürülebilir ve sağlam ilişkilerimiz relansmanla birlikte tazelediğimiz stratejimizin temel unsurlarını oluşturmaya devam ediyor. 


Markalaşma çalışmalarımızın önemli bir göstergesi olarak ‘’Efes Pilsen’’ World Branding Awards tarafından kendi kategorisinde ‘’Yılın Markası’’ ödülünü aldı.


Diğer yandan Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürlüğü’ne 27 yıldır grubumuzda önemli görevler üstlenmiş olan Tuğrul Ağırbaş atandı. Kendisinin bu görevi de başarıyla yürüterek, önemli işlere imza atacağına inancım tam.


AB InBev İle Dev Ortaklık İçin Prensipte Anlaştık


Satış hacminde en büyük paya sahip pazarımız olan Rusya’da da çok önemli bir adım attık. 2016 yılında SABMiller’ı devralarak yeni ortağımız konumuna gelen AB InBev ile Rusya ve Ukrayna pazarlarında faaliyet gösterecek bir ortaklık için prensip anlaşmasına vardık. Nihai anlaşma üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Bu arada Rusya’da geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yakalanan büyüme ivmesi 2017’de de sürdürüldü. 2017 yılında bira pazarının çok üzerinde bir satış hacmi büyümesi kaydederek pazar payımızı artırdık. Diğer yandan Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da da pazar liderliklerimizi koruduk ve güçlendirdik.

 

Tüm bu yoğun çalışmaların sonucunda toplam gelirlerimiz %24 artışla 13,0 milyar TL oldu. Konsolide bazda FAVÖK (BMKÖ) %26 artışla 2,2 milyar TL oldu.


Bira grubumuzun toplam satış gelirlerinin %36'sı yurt içi operasyonlardan gelirken, yurt dışı operasyonlarımızın katkısı %64 oldu. Meşrubat grubumuzun ise toplam satış gelirlerinin %47’si yurt içi operasyonlardan, %53'ü yurt dışı operasyonlardan sağlandı. Çok önem verdiğimiz sıkı bilanço yönetimi, etkin yatırım politikaları ve kârlılık odaklı yaklaşımımız sayesinde konsolide bazda 2017 yılında 1,3 milyar TL serbest nakit akımı yarattık.

 

Anadolu Efes olarak 690 milyonun üzerinde bir nüfusa hizmet ederken, bugün, Avrupa’nın 5., dünyanın 15. en büyük bira üreticisiyiz ve iştirakimiz Coca-Cola İçecek vasıtasıyla da, küresel Coca-Cola sistemindeki en büyük 6 şişeleyiciden biri olmayı sürdürüyoruz.

 

2017 gibi zorlu bir yılda da güçlü sonuçlar açıklamaya devam edebildiğimiz için son derece mutluyuz. Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından yakından takip edilen Şirketimizin kredi derecelendirme notları, güçlü likidite profili, finansal disiplin ve güçlü nakit akışı yaratma kabiliyeti sayesinde yatırım yapılabilir seviyede kalmayı başardı.


Sürdürülebilirlik Vazgeçilmezimiz


Kurulduğumuz günden bu yana faaliyetlerimizin temeline sürdürülebilirliği yerleştirdik. 2011’de hayata geçirdiğimiz Anadolu Efes Pozitif Etki Planı’nın ana çıkış noktası da bu çerçevede şirketimizin ve toplumun yarınını güvence altına almaya yönelik sorumlu, akıllı ve kârlı bir iş modeli oluşturarak faaliyetlerimizin olumlu etkilerini artırmaktı. Bu kapsamda belirlediğimiz 6 öncelikli alanda gerek yönetim yaklaşımlarımızda gerekse sosyal, çevresel ve ekonomik performansımızda önemli bir gelişim sağladık. Plan çerçevesinde odaklandığımız öncelikli alanların her birine yönelik performans göstergeleri tanımlandı. Su kullanımı, enerji, geri dönüşüm konularındaki göstergelerin tamamı GRI Standartları çerçevesinde oluşturulup takip ediliyor. 2017 yılında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 44 şirketten biri olduk.

 

Bunun yanı sıra toplumsal sorumluluğumuz çerçevesinde de tarım ve turizm alanında sürdürülebilir modeller yaratarak yerel kalkınmaya destek olmaya; spor, sinema ve tiyatro gibi sosyal alanlarda toplumsal gelişime katkıda bulunmaya devam ettik.


Anadolu Grubu Holding Şirketleri Tek Çatı Altında Birleşti


Anadolu Grubu, 1950 yılında kurulduğu günden bugüne ortak akıl ile inşa edilmiş en başarılı girişimlerden birisi olarak varlığını sürdürüyor. Anadolu Grubu’nun üç kurucu şirketi tek çatı altında, kurucu Yazıcı ve Özilhan ailelerinin eşit oranda temsil ve yönetim hakları ile AG Anadolu Grubu Holding A.Ş. isminde birleşti ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

 

26 Aralık 2017’de neticelendirilen birleşme kararıyla, Anadolu Grubu’nun kârlılık, etkinlik ve verimliliğin artırılması ve faaliyetlerini istikrarlı, ekonomik ve kuvvetli biçimde gerçekleştirmesi suretiyle kurumsal ve hukuki yönetim altyapısının güçlenmesi, bu sayede tüm paydaşlar için değer yaratımının maksimize edilmesi ve Anadolu Grubu’nun varlığının nesiller boyu sürdürülmesi hedefleniyor.


Geleceğe Güvenle Bakıyoruz


Anadolu Efes olarak; tüm ülke operasyonlarındaki çalışanlarımızla, bayi ve distribütörlerimizle, satış noktalarımızla ve tüm iş ortaklarımızla birlikte bira sektörünün en iyi takımlarından biriyiz.

 

Önümüzdeki yıllarda da kurumsal deneyimimiz, ilk günkü gibi koruduğumuz heyecanımız, doğru ve zamanında kararlarımızla gelişim yolculuğumuza devam edeceğiz.

 

Anadolu Efes, sizlerin desteği ve değerli katkılarınızla her alanda liderliğini sürdürecektir.

 


Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı