HAKKIMIZDA

Türkiye'de 4, Rusya’da 6, Kazakistan’da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 15 bira, 6 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın altıncı, dünyanın ise en büyük onikinci bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Yönetim


Tuncay Özilhan (Başkan)

1947 yılında Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevleriyle devam etmiştir. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdüren Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2001-2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcılığı, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ile Türk-Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, B-20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyeliği, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.Stuart Murray MacFarlane (Üye)
Stuart Murray MacFarlane AB InBev Avrupa Bölgesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. İngiltere’deki Sheffield University’den İşletme Lisansına sahip olan MacFarlane ayrıca Yeminli Mali Müşavir ünvanına da sahiptir. Şirketindeki kariyerine 1992 yılında başlayan MacFarlane o tarihten bu yana finans, pazarlama, satış bölümlerinde birçok üst kademe poziyonda çalışmış ve şirketin İrlanda operasyonunda Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir. 2008 yılının Ocak ayında AB InBev İngiltere & İrlanda Başkanı olarak, 2012 yılının Ocak ayında ise Orta ve Doğu Avrupa Bölge Başkanı olarak atanan MacFarlane, 2014 yılının Ocak ayından beri de mevcut görevi olan Avrupa Bölgesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yılmaz Argüden (Üye)

Çalışma yaşamına Koç Holding Ar-Ge Merkezi’nde başlamış olan Dr. Yılmaz Argüden daha sonra The RAND Corporation’da Stratejik Analizler Uzmanı olarak çalışmıştır. Kısım Amiri görevini üstlendiği Dünya Bankası Krediler Bölümü’nde ise 20 ülkeyle çalışmıştır. 1988 yılında hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönen Dr. Argüden, 1990 yılına dek Özelleştirme Programı’nın sorumluluğunu yürütmüştür. Dr. Argüden, 1991’de, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veren Dr. Argüden, kurucusu olduğu ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin yönetim kurullarında görev almıştır. Deneyimlerini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşan Dr. Argüden, Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulu’nun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlenmiştir. Kar amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi’nin kuruluşuna öncülük yapmıştır. Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlenmiştir. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Global Lideri” arasına seçilmiştir.Mehmet Cem Kozlu (Üye)

1946 yılında doğan Dr. Cem Kozlu, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra Denison Üniversitesi’nden lisans, Stanford Üniversitesi’nden MBA, Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecelerini almıştır. 1978 1981 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama ve İhracat İdaresi dersleri veren Dr. Kozlu, 1985 yılında da Denison Üniversitesi İktisat Bölümü’nde misafir Profesör olarak görev yapmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası şirketlerde yönetici olarak çalışan Dr. Kozlu, 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, 1990’da ise Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanı olarak görev almıştır. 1991 1995 döneminde Milletvekili olarak, 1997 2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürmüştür. Dr. Kozlu, 1996 yılından bu yana The Coca Cola Company’de farklı görevlerde bulunmuştur. Sırasıyla Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri İcra Direktörlüğü, Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu Başkanlığı yapan Dr. Kozlu, Nisan 2006’da emekli olmuştur. Halen The Coca Cola Company’de Avrasya & Afrika Grubu Danışmanı olarak görev yapmakta olan Cem Kozlu, Noktacom Medya İnternet Hizmetleri A.Ş. ve Singapur merkezli Evyap Asia’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ayrıca İstanbul merkezli Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş., Anadolu Endüstri Holding A.Ş., Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Pegasus Hava Yolları, The Marmara Hotels & Residences yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, TAV Havalimanları Holding’de Yönetim Kurulu danışmanı, Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da mütevelli heyeti üyesidir. Mehmet Hurşit Zorlu (Üye)
1959 yılında doğan Hurşit Zorlu, yüksek öğrenimini Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlamıştır. Toz Metal ve Türk Hava Yolları’nda çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubu’na bağlı Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Efes İçecek Grubu’ndaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama Şefliği, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlenmiştir. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Ocak 2013 tarihinde Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı olarak atanan Hurşit Zorlu, Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD)’nde Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)’nde Yönetim Kurulu Üyesidir.

Salih Metin Ecevit (Üye)

1946 yılında doğan Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 1967 1980 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanı iken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli olmuştur. 1992 2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Halen Anadolu Grubu şirketlerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıcılar Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.Ahmet Boyacıoğlu (Üye)

1946 yılında doğan Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973 2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir.Ahmet Cemal Dördüncü (Bağımsız Üye)

1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet C. Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, sonrasında Mannheim ve Hannover Üniversiteleri’nde lisansüstü çalışmalar yapmıştır. İş hayatına, Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevlerde yer almıştır. 1998 yılından itibaren Grubun DUSA firmasında DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak görev yapmıştır. 2004 yılında atandığı H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 3 Eylül 2012 tarihinde Akkök İcra Kurulu Üyesi olarak Akkök Grubu’na katılan Ahmet C. Dördüncü, Ocak 2013’ten itibaren Grubun İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., Akenerji Elektrik Üretim, Akiş GYO gibi halka açık ve halka açık olmayan diğer bazı grup şirketlerinde de Yönetim Kurulu üyesidir. Dördüncü, ayrıca Anadolu Isuzu, Coca Cola İçecek ve Amerika merkezli SEC’ye kayıtlı International Paper şirketinin bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.Kamil Ömer Bozer (Bağımsız Üye)

1958 İstanbul doğumlu olan Ömer Bozer, ODTÜ İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Georgia State Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1983 yılında Koç Grubu’nda yönetici adayı olarak başlayan Bozer, sırasıyla Maret’te Genel Müdür Yardımcısı ve Düzey Pazarlama’da Genel Müdür olarak görev yapmış, 2002’de ise Migros Genel Müdürü olarak atanmıştır. Bozer, Koç Grubu’nda 2005 2006 yılları arasında Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı, 2006 2008 yılları arasında Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı, 2008 2011 yılları arasında ise tekrar Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.Mehmet Mete Başol (Bağımsız Üye)

1957 yılında doğan Mete Başol, Arizona State Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bankacılık kariyerine 1984 yılında Interbank’ta başlamıştır. 1988 yılında Bankers Trust Co. New York ve T. İş Bankası ortaklığı olarak kurulan yatırım bankası Türk Merchant Bank A.Ş.’ye Hazine, Fon Yönetimi ve Dış İlişkiler Müdürü olarak atanan Mete Başol, 1992 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak sermaye piyasaları grubunun sorumluluğunu da almıştır. 1995 yılında Bankers Trust tarafından bankanın tamamının satın alınmasını müteakip Yönetim Kurulu ve Kredi Komitesi Üyeliğine atanmıştır. 1997-2001 yılları arasında Bankers Trust A.Ş. olarak adı değişen bankanın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2001-2003 yılları arasında kanun ile oluşturulan kamu bankaları ortak Yönetim Kuruluna (T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası, T. Emlak Bankası) Murahhas Üye olarak katılmıştır. Bu görevden sonra iki ortakla birlikte Tridea Danışmanlık şirketini kuran ve bazı KOBİ’lere mali ve idari danışmanlık hizmetleri veren Mete Başol, 2009 yılından sonra kendi şahıs firması altında danışmanlık hizmetlerine devam etmiştir. Mete Başol ayrıca Galatasaray Sportif A.Ş. (2011-2012), T. İş Bankası A.Ş. (2011- 2014), Dedeman Holding A.Ş. (2008-2014), Dedeman Turizm Otelcilik Yatırım A.Ş. (2012-2014), Enerya Gaz Dağıtım A.Ş ve Enerya Gaz Ticaret A.Ş.’de (2015) Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Halen Nurol Yatırım Bankası A.Ş. (2014) Yönetim Kurulu üyesi olan Mete Başol, 2012 yılından beri de Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve Coca Cola İçecek A.Ş.’de bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.İzzet Karaca (Bağımsız Üye)

1954 yılında doğan İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan İzzet Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık Ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. İzzet Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra 31 Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrılmıştır. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımlamıştır.