HAKKIMIZDA

Türkiye'de 3, Rusya’da 6, Kazakistan’da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 14 bira, 5 malt fabrikası, 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ve 1 preform üretim tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın beşinci, dünyanın ise en büyük onbeşinci bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Yönetim


Tuncay Özilhan (Yönetim Kurulu Başkanı)
1947 yılında Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 2001-2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” ve Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanlarına sahiptir. 

Kamilhan Süleyman Yazıcı (Başkan Vekili)
Kamilhan Süleyman Yazıcı, ABD Emory Üniversitesi’nden işletme lisans diplomasına ve Rusya AIBEC’den (American Institute of Business and Economics) MBA diplomasına sahiptir, Harvard Business School'da GMP programını tamamlamıştır. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu Mali İşler bölümünde başlayan Yazıcı, 2003-2005 yılları arasında Anadolu Efes Rusya Pazarlama departmanında görev almış, 2005’te ise Yeni Ürün Geliştirme Müdürü olarak atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Lojistik Sistem Müdürü olarak Rusya’da görevine devam eden Yazıcı, 2008 yılında Tedarik Zinciri Direktörü, 2010 yılında Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. 2011-2014 yılları arasında Anadolu Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapan Yazıcı, 2014 yılında başladığı Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü görevini Nisan 2017’ye kadar sürdürmüş, halen Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görev yapmaya devam etmektedir. 

Stuart Murray MacFarlane (Üye)
Stuart Murray MacFarlane, AB InBev Avrupa Bölgesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. İngiltere’deki Sheffield University’den İşletme lisansına sahip olan MacFarlane ayrıca Yeminli Mali Müşavir unvanına da sahiptir. AB InBev’deki kariyerine 1992 yılında başlayan MacFarlane o tarihten bu yana finans, pazarlama, satış bölümlerinde birçok üst kademe pozisyonda çalışmış ve AB InBev’in İrlanda operasyonunda Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir. 2008 yılının Ocak ayında AB InBev İngiltere & İrlanda Başkanı olarak, 2012 yılının Ocak ayında ise Orta ve Doğu Avrupa Bölge Başkanı olarak atanan MacFarlane, 2014 yılının Ocak ayından beri de mevcut görevi olan Avrupa Bölgesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

Talip Altuğ Aksoy (Üye)

Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atanmıştır. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü olmuştur. 2006 yılında Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yapmıştır. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.Salih Metin Ecevit (Üye)
1946 yılında doğan Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 1967-1980 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanı iken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli olmuştur. 1992-2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Halen AG Anadolu Grubu Holding A.Ş. başta olmak üzere Anadolu Grubu şirketlerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Mehmet Cem Kozlu (Üye)
1946 yılında doğan Dr. Cem Kozlu, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra Denison Üniversitesi’nden lisans, Stanford Üniversitesi’nden MBA, Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecelerini almıştır. 1978-1981 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama ve İhracat İdaresi dersleri veren Dr. Kozlu, 1985 yılında da Denison Üniversitesi İktisat Bölümü’nde misafir Profesör olarak görev yapmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası şirketlerde yönetici olarak çalışan Dr. Kozlu, 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, 1990’da ise Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanı olarak görev almıştır. 1991-1995 döneminde Milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürmüştür. Dr. Kozlu, 1996 yılından bu yana The Coca-Cola Company’de farklı görevlerde bulunmuştur. Sırasıyla Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri İcra Direktörlüğü, Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu Başkanlığı yapan Dr. Kozlu, Nisan 2006’da emekli olmuştur. Dr. Kozlu Global İlişkiler Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca İstanbul merkezli Coca- Cola Satış ve Dağıtım A.Ş., AG Anadolu Grubu Holding A.Ş., Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Pegasus Hava Yolları ve DO & CO Aktiengesellschaft (Viyana) yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Danışma Kurulu Üyesi ve Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Ahmet Boyacıoğlu (Üye)
1946 yılında doğan Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973- 2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ahmet Cemal Dördüncü (Bağımsız Üye)
1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet C. Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, sonrasında Mannheim ve Hannover Üniversiteleri’nde lisansüstü çalışmalar yapmıştır. İş hayatına, Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevlerde yer almıştır. 1998 yılından itibaren Grubun DUSA firmasında DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/ Başkan olarak görev yapmıştır. 2004 yılında atandığı H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 3 Eylül 2012 tarihinde Akkök İcra Kurulu Üyesi olarak Akkök Grubu’na katılan Ahmet C. Dördüncü, Ocak 2013’ten itibaren Grubun İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. ve Akiş GYO’da Yönetim Kurulu Başkanı olan Dördüncü, Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. gibi halka açık veya halka açık olmayan diğer bazı grup şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Dördüncü, ayrıca Anadolu Isuzu, Coca-Cola İçecek ve Amerika merkezli SEC’ye kayıtlı International Paper şirketinin bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Kamil Ömer Bozer (Bağımsız Üye)
1958 İstanbul doğumlu olan Ömer Bozer, ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Georgia State Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1983 yılında Koç Grubu’nda yönetici adayı olarak başlayan Bozer, sırasıyla Maret’te Genel Müdür Yardımcısı ve Düzey Pazarlama’da Genel Müdür olarak görev yapmış, 2002’de ise Migros Genel Müdürü olarak atanmıştır. Bozer, Koç Grubu’nda 2005- 2006 yılları arasında Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı, 2006-2008 yılları arasında Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı, 2008-2011 yılları arasında ise tekrar Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

Mehmet Mete Başol (Bağımsız Üye)
1957 yılında doğan Mete Başol, Arizona State Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bankacılık kariyerine 1984 yılında Interbank’ta başlamıştır. 1988 yılında Bankers Trust Co. New York ve T. İş Bankası ortaklığı olarak kurulan yatırım bankası Türk Merchant Bank A.Ş.’ye Hazine, Fon Yönetimi ve Dış İlişkiler Müdürü olarak atanan Başol, 1992 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak sermaye piyasaları grubunun sorumluluğunu da almıştır. 1995 yılında Bankers Trust tarafından bankanın tamamının satın alınmasını müteakip Yönetim Kurulu ve Kredi Komitesi Üyeliği’ne atanmıştır. 1997- 2001 yılları arasında Bankers Trust A.Ş. ve Deutsche Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2001-2003 yılları arasında kanun ile oluşturulan kamu bankaları ortak Yönetim Kurulu’na (T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası, T. Emlak Bankası) Murahhas Üye olarak katılmıştır. Bu görevden sonra iki ortakla birlikte Tridea Danışmanlık şirketini kuran ve bazı KOBİ’lere mali ve idari danışmanlık hizmetleri veren Mete Başol, 2009 yılından sonra kendi şahıs firması altında danışmanlık hizmetlerine devam etmektedir. Başol ayrıca Galatasaray Sportif A.Ş. (2011-2012), T. İş Bankası A.Ş. (2011-2014), Dedeman Holding A.Ş. (2008-2014), Dedeman Turizm Otelcilik Yatırım A.Ş.’de (2012-2014) Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Halen Enerya Gaz Dağıtım A.Ş ve Enerya Gaz Ticaret A.Ş. (2015), Nurol Yatırım Bankası A.Ş. (2014) Yönetim Kurulu Üyesi olan Başol, 2012 yılından beri de Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve Coca-Cola İçecek A.Ş.’de bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

İzzet Karaca (Bağımsız Üye)
1954 yılında doğan İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1977 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra 31 Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrılmıştır. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımlamıştır.

R. Engin Akçakoca (Danışman)
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine lisans eğitimini tamamlayan R. Engin Akçakoca, kariyerine 1974’te bankacılık sektöründe başladı. 1986-91 yılları arasında Koç- Amerikan Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, 1991-2000 yılları arasında ise Koçbank A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Akçakoca, 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla geniş bir bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programından sorumlu olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na getirildi. Akçakoca 2004 yılından beri danışmanlık yapmaktadır.

Dr. Yılmaz Argüden (Stratejist)

Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veren Dr. Yılmaz Argüden, kurucusu olduğu ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin Yönetim Kurulları’nda görev almıştır. Çalışma yaşamına Koç Holding Ar-Ge Merkezi’nde başlamış olan Dr. Argüden daha sonra The RAND Corporation’da Stratejik Analizler Uzmanı olarak, Kısım Amiri görevini üstlendiği Dünya Bankası Krediler Bölümü’nde ise 20 ülkeyle çalışmıştır. 1988 yılında hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönen Dr. Argüden, 1990 yılına dek Özelleştirme Programı’nın sorumluluğunu yürütmüştür. Dr. Argüden, 1991’de, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. Deneyimlerini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Harp Akademileri’nde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşan Dr. Argüden, IFC Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulu’nun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlenmiştir. Kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi’nin kuruluşuna öncülük yapmıştır. Ulusal Ağlar Dünya Başkanı seçilerek UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlenmiştir. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Global Lideri” arasına seçilmiştir.