HAKKIMIZDA

Türkiye'de 3, Rusya’da 6, Kazakistan’da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 14 bira, 5 malt fabrikası, 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ve 1 preform üretim tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın beşinci, dünyanın ise en büyük onbeşinci bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Anadolu Efes Hakkında

Türkiye’de kurulu iki bira fabrikası ile faaliyetlerine başlayan Anadolu Efes, kuruluşundan kısa bir süre sonra sektöründe Türkiye’nin pazar liderliğini elde etmiş, 90’lı yıllarda ise dönüm noktası sayılabilecek bir karar ile yurt dışına açılmıştır. 2012 yılında ise küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefli operasyonlarına devam eden Şirket, bulunduğu bölgedeki etki alanını genişletmeye yönelik çok önemli bir adım atmış ve SABMiller Plc (“SABMiller”) ile bir stratejik ortaklık kurmuştur.

Anadolu Efes, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) kanalıyla yürütmektedir. Şirket ayrıca, Türkiye ile yurt dışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş. (“CCI”)’nin de ana hissedarıdır. Anadolu Efes bugün portföyünde bulunan bira ve meşrubat markalarıyla 670 milyonu aşkın tüketiciye ulaşmaktadır. Bira satışının yaklaşık dörtte üçünü yurt dışında gerçekleştiren Anadolu Efes, satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 6. ve dünyanın en büyük 14. bira şirketidir. Türkiye’nin de içinde yer aldığı altı ülkede, toplam 14 bira fabrikası, 6 malt fabrikası ve 1 şerbetçiotu işleme tesisi ve Coca-Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 24 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olarak faaliyet gösteren Anadolu Efes, ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Anadolu Efes, bugün sahip olduğu güçlü vizyonu, dinamik ve çağdaş yapısı ile sektörünün lideri konumundadır. Kuruluşundan bu yana geçen 47 yılda inşa ettiği güçlü kurumsal yetkinliklerini öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla destekleyen Anadolu Efes, yarattığı sinerji ve sahibi olduğu bilgi birikimi ile yarınlara hazırdır.