HAKKIMIZDA

Türkiye'de 3, Rusya’da 11, Ukrayna’da 3, Kazakistan’da 2, Moldova ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 21 bira, 5 malt fabrikası, 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ve 1 preform üretim tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın altıncı, dünyanın ise en büyük onaltıncı bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Anadolu Efes Hakkında

Anadolu Efes yolculuğuna 1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulu iki bira fabrikası ile başladı. Kuruluşundan kısa bir süre sonra pazar lideri olarak, Türkiye’de bira kültürünü geliştirerek pazarın gelişimine katkıda bulundu. Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olarak tüketicileri pek çok ilkle tanıştırdı. 90’lı yıllarda yurt dışına açılarak önemli bir adım attı. Yurt dışı operasyonları konusunda, 2012 yılında küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda, bulunduğu bölgedeki etki alanını genişletmeye yönelik önemli bir adım attı ve SABMiller Plc (“SABMiller”) ile stratejik ortaklık kurdu. 2016 yılında, dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser-Busch Inbev’in (“AB InBev") SAB Miller’ı devralmasıyla birlikte, Anadolu Efes’in %24 hissesi de AB InBev’e ait oldu.

Anadolu Efes, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) kanalıyla yürütüyor. Şirket ayrıca, Türkiye ile yurt dışı pazarlarda Coca Cola operasyonlarını yürüten Coca Cola İçecek A.Ş.’nin (“CCI”) de ana hissedarı. Bira satışının yaklaşık dörtte üçünü yurt dışında gerçekleştiren Anadolu Efes, satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 15. bira şirketi. Portföyünde bulunan bira ve meşrubat markalarıyla 690 milyonu aşkın bir nüfusa hizmet ediyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 6 ülkede, toplam 14 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 25 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olarak faaliyet gösteriyor, ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor.

Sahip olduğu güçlü vizyonu, dinamik ve çağdaş yapısı ile sektörünün lideri konumunda olan Anadolu Efes, kuruluşundan bu yana geçen 48 yılda inşa ettiği güçlü kurumsal yetkinliklerini öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla destekliyor. Yarattığı sinerji ve sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliği sağlayarak markasını gelecek kuşaklarla da buluşturmayı hedefliyor.