HAKKIMIZDA

Türkiye'de 3, Rusya’da 6, Kazakistan’da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 14 bira, 5 malt fabrikası, 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ve 1 preform üretim tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın beşinci, dünyanın ise en büyük onbeşinci bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Yönetim


John Gavin Hudson - Anadolu Efes İcra Başkanı ve Bira Grubu Başkanı
John Gavin Hudson, SABMiller’ın Güney Afrika ve Latin Amerika operasyonları bünyesinde pazarlama, satış, dağıtım ve çeşitli üst düzey yönetici pozisyonlarında görev almasının ardından Efes Rusya Genel Müdürü olarak Anadolu Efes'e katılmıştır. Hudson’ın 24 yılı aşkın sektör tecrübesi bulunmaktadır. Hudson disipline dayalı süreçler sayesinde sonuca ulaşma, insan yönetimi ve organizasyona liderlik etmek bakımından sahip olduğu yenilikçi yaklaşımları sayesinde başarılarını pekiştirmiştir. Hudson 2000 yılında Open University İngiltere’de MBA programını bitirmiştir. Ocak 2016’da Efes Rusya Genel Müdürü olarak atanmış olan Hudson, 1 Ocak 2017 itibarıyla Anadolu Efes İcra Başkanı ve Bira Grubu Başkanı olarak atanmıştır. Ağustos 2017 tarihine kadar Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini de yürütmüştür. Hudson halen Anadolu Efes İcra Başkanı ve Bira Grubu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Onur Çevikel - Mali İşler Direktörü
İstanbul Üniversitesi’nden İşletme diplomasına sahip olan Onur Çevikel, kariyerine 1993 yılında Ermenegildo Zegna’da Bütçe ve Muhasebe Uzmanı olarak başlamıştır. 1995 yılında Efes Bira Grubu’nda Finans Uzmanı olarak çalışma hayatına devam eden Çevikel; 1996-2011 yılları arasında, Coca-Cola Kuban Bottlers ve Coca-Cola Rostov Bottlers’da Finans Müdürlüğü, Efes Rusya’da Finans Müdürlüğü, Finans Direktörlüğü ve Operasyon Direktörlüğü gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2011 yılında SABMiller Plc ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık sonrasında, Rusya’daki entegrasyon faaliyetlerini koordine eden ekibi yönetmek üzere Entegrasyon Direktörü görevine getirilen Çevikel, 1 Ocak 2013 itibarıyla Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak atanmıştır.

Tuğrul Ağırbaş – Efes Türkiye Genel Müdürü
Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden alan Tuğrul Ağırbaş, 1990 yılında Efes İçecek Grubu’na katılmıştır. Sırasıyla Proje Geliştirme Uzmanı, Pazarlama Uzmanı, İstanbul Bölge Satış Yöneticisi, Yeni Ürün Geliştirme Yöneticisi, Ürün Grup Yöneticisi, Marmara Satış Müdürü ve Miller Pazarlama Müdürü olarak çalıştıktan sonra 2001 yılında Rusya operasyonlarının Pazarlama Direktörlüğü pozisyonuna atanmıştır. 2005 yılının Haziran ayından itibaren Efes Rusya Genel Müdürü olarak görev yapan Ağırbaş, 1 Ocak 2010’da Efes Türkiye Genel Müdürü olarak atanmış, 1 Kasım 2011 tarihi itibarıyla tekrar Efes Rusya Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 2014-2017 yılları arasında sırasıyla Anadolu Efes Doğu Avrupa ve BDT Grup Genel Müdürü, Kurumsal Fonksiyonlar Direktörü ve Satış Organizasyonu Dönüşüm Lideri görevlerini üstlenmiştir. Ağırbaş, 1 Ağustos 2017 itibarıyla Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Dmitry Shpakov - AB InBev Efes Genel Müdürü
1973 yılında doğan Sn. Shpakov, National Technical University’den 1996 yılında mezun olduktan sonra INSEAD Business School’dan Uluslararası Yönetim dalında MBA derecesi almıştır. AB InBev kariyerine 1998 yılında Kiev’de Satış Temsilcisi olarak başlayan Shpakov, 2001 yılında önce Müşteri Yöneticisi, ardından Dağıtım Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2002 yılında Bölge Satış Müdürü olarak atanmıştır. 2007 yılında AB InBev Ukrayna Ülke Satış Direktörü olarak atanmış, gayretleri neticesinde AB InBev 1 numara olmuştur. 2014 yılında AB InBev Ukrayna’nın CEO’su ve 2015 yılında BU East  CEO’su (Rusya ve Ukrayna)  olarak görev yapan  Shpakov, Şubat 2018 itibarıyla AB InBev Efes BV Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Gökçe Yanaşmayan - Efes Moldova Genel Müdürü
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2000 yılında mezun olan Gökçe Yanaşmayan, 2000-2002 yılları arasında asistan denetçi olarak Arthur Andersen’da, 2002-2004 yılları arasında ise Ernst & Young şirketlerinde uzman denetçi olarak görev yapmıştır. Anadolu Efes’teki kariyerine 2004 yılında Efes Kazakistan Raporlama ve Bütçeleme Müdürü olarak başlayan Yanaşmayan, 2006-2010 yılları arasında EBI Hollanda Ofisi’nde Finans ve Yönetim Müdürü, 2010- 2012 yılları arasında ise Efes Kazakistan’da Finans Direktörü olarak çalışmıştır. 2012 yılından itibaren Efes Ukrayna’da Finans Direktörü olarak görev yapmış olan Yanaşmayan, 1 Aralık 2014 tarihinden bu yana Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Cüneyt Arat - Efes Gürcistan Genel Müdürü
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olan Cüneyt Arat kariyerine Bekoteknik A.Ş.’de Uluslararası Pazarlama Uzmanı olarak başlamıştır. STFA Dış Tic. A.Ş.’de Uluslararası Pazarlama Koordinatörü olarak çalıştıktan sonra, 1994-1996 yılları arasında General Elektrik A.Ş.’de Satış ve Pazarlama Uzmanı olarak kariyerine devam etmiştir. 1996- 2006 yılları arasında, sırasıyla Nestle Türkiye’de İthalat ve İhracat Müdürü, Depo ve Dağıtım Müdürü, Lojistik Müdürü, Ulusal Dağıtım Müdürü, Nestle Azerbaycan’da İş Geliştirme Müdürü ve Nestle Türkiye’de Yiyecek Servis Bölümü’nde Satış Operasyonları Müdürü görevlerinde bulunmuştur. 2006-2009 yılları arasında Kimberly-Clark Türkiye’de Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yaptıktan sonra, Grubumuza 2010 yılında Coca-Cola İçecek A.Ş. Irak Genel Müdürü olarak katılmıştır. Arat, daha sonra sırasıyla Coca-Cola İçecek A.Ş. Kuzey ve Güney Irak Genel Müdürü, Coca-Cola İçecek A.Ş. Güney Irak Genel Müdürü ve Coca- Cola İçecek A.Ş. Orta Doğu Bölge Direktörü görevlerinde bulunmuştur. Arat, 1 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla Efes Gürcistan Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Ömer Öğün - Efes Kazakistan Genel Müdürü

Ömer Öğün, Yıldız Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden lisans diplomasına sahiptir. Anadolu Grubu’ndaki kariyerine 1992 yılında Çelik Motor’da Servis Temsilcisi olarak başlayan Öğün daha sonra yine aynı şirkette Satış Yöneticiliği görevini üstlenmiştir. 1998- 1999 yılları arasında Coca-Cola Rusya (Rostov) operasyonlarında Planlama ve Lojistik Müdürü olarak görev yapan Öğün, 2000 yılında Efes Rusya Rostov Fabrikası Operasyon Müdürü olarak atanmış ve bu görevi 2006 yılına kadar sürdürmüştür. 2006 yılında Efes Rusya Operasyon Direktörü olarak atanan Öğün Mayıs 2008’den 2012’ye kadar Efes Kazakistan Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Mart 2012’den beri Efes Ukrayna Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan Öğün, Haziran 2015’ten itibaren Efes Kazakistan Genel Müdürü olarak atanmış ve Efes Ukrayna Genel Müdürlüğü göreviyle birlikte yürütmeye başlamıştır.Banu Artüz - Grup İnsan Kaynakları Direktörü
Banu Artüz,  kariyerine Procter & Gamble şirketi Müşteri  İş Geliştirme (Satış) departmanında başlamıştır. Toplam 16 yıllık Procter & Gamble kariyerinin 8 yılını Satış departmanı içinde değişik rollerde, geri kalan 8 yılını da İnsan Kaynakları departmanında değişik sorumluluklarla tamamlamıştır. Satış departmanı içerisinde  Distribütör Operasyonları, Ulusal Zincir Marketler bölümlerindeki rollerinin yanı sıra aynı dönemlerde Alışverişçi Pazarlama Müdürü, Kadın Bakım Kategorisi ve Ağız Bakım Kategorisi Satış ve Pazarlama Müdürü görevlerini de üstlenmiştir.  İnsan Kaynakları departmanında Türkiye, Kazakistan ve Rusya pazarlarında çalışmış ve İK İş ortaklığı, Maaş ve Yan Haklar, Çalışan İlişkileri , Satış Yetkinlikleri gibi bir çok farklı İK alanında görev üstlenmiştir. 2007-2009 yılları arasında Kazakistan Almaata‘da ikamet edip Orta Asya Cumhuriyetleri Yetenek Yönetimi Müdürlüğü ve 2010-2013 yılları arasında Moskova’da ikamet edip Rusya, Belarus Ukrayna ve Orta Asya Cumhuriyetleri Yetenek Yönetimi görevlerinde bulunmuştur. Mart 2014 tarihinde Anadolu Endüstri Holding’de Yetenek Yönetiminden sorumlu Koordinatör Yardımcısı olarak görevine başlayan Banu Artüz, 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren Efes Bira Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevine devam etmektedir. 

Yıldıray Efil – Grup Hukuk İşleri Direktörü

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yıldıray Efil, 2001-2005 yılları arasında Türkiye İş Bankası A.Ş. Genel Müdürlük’te Hukuk Danışmanı-Avukat olarak görev yapmıştır. Efil, 2006 yılında Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku Programını, 2011 yılında ise Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2005 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş.'ye Hukuk Danışmanı-Avukat olarak katılan Efil, 2013 yılına kadar Hukuk İşleri Müdürü ve Hukuk İşleri Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Efil, 2013 Nisan ayından itibaren Anadolu Efes Grup Hukuk İşleri Direktörü olarak görev yapmaktadır. Efil, ayrıca 2015 Mayıs ayında Anadolu Efes Grup Etik Yöneticisi görevine atanmış olup, halen bu görevini de sürdürmektedir. Efil, İstanbul Barosu Üyesi'dir.Uluhan Kumru – Grup İç Denetim Direktörü
Hacettepe Üniversitesi İngilizce İşletme ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans (MBA) bölümü mezunu olan Uluhan Kumru, 2000-2003 yılları arasında T.C. Ziraat Bankası’nda Yönetici Adayı ve Proje Finansman Uzmanı, 2003-2013 yılları arasında sırasıyla Akbank T.A.Ş.’de Müfettiş, Ak Finansal Kiralama A.Ş.’de İç Kontrol Başkanı, Starbucks Türkiye’de Kıdemli İç Denetim Müdürü, Sabiha Gökçen Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. ve Grup Şirketleri’nden sorumlu İç Denetim Müdürü görevlerinde bulunmuştur. Grubumuza 2013 yılında Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı’nda Denetim Müdürü olarak katılan Uluhan Kumru, Ağustos 2015-Mayıs 2016 arasında Anadolu Efes Grup İç Denetim Müdürü, Haziran 2016 - Aralık 2017 arasında Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı’nda İçecek Grubu Denetim Müdürü olarak görev yapmıştır. 1 Ocak 2018 itibarıyla Anadolu Efes Grup İç Denetim Direktörü olarak atanmıştır. Uluhan Kumru, Sertifikalı İç Denetçi (CIA) ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) unvanlarına sahiptir ve 2014 yılından itibaren Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nde Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Daniel Barbulescu – Pazar Geliştirme Direktörü

1977 yılında doğan Daniel Barbulescu, Babeş- Bolyai Üniversitesi, Gıda Ürünleri Ekonomi Bilimi Bölümü’nden 2000 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitede Tarım Ticareti Bilimi üzerine Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışma hayatına 2004 yılında Unilever South Central Europe (USCE)’de Marka Müdürü olarak başlayan Barbulescu, 2005 – 2008 yılları arasında ise Unilever Polonya’da, Orta ve Doğu Avrupa Marka Geliştirme Müdürü ve Avrupa Marka Geliştirme Müdürü olarak görev almıştır. 2007 yılından itibaren USCE’de Bölüm Müdürü ve Pazarlama Müdürü gibi çeşitli görevlerde bulunan Barbulescu, Grubumuza Mayıs 2013 tarihinde Efes Moldova Pazarlama Direktörü olarak katılmış, Ocak 2016 – Nisan 2017 tarihleri arasında Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörlüğü’nde Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü olarak görev yapmıştır. Barbulescu, Mayıs 2017 itibarıyla Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörlüğü’ne Vekaleten Pazar Geliştirme Direktörü, Ekim 2017 itibarıyla ise Pazar Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır.