HAKKIMIZDA

Türkiye'de 5, Rusya’da 6, Kazakistan’da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 16 bira, 6 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. Satış hacmi bakımından Avrupa'nın beşinci, dünyanın ise en büyük onuncu bira şirketiyiz. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da da pazar lideriyiz.

Yönetim


Damian Gammell (İçecek Grubu Başkanı ve Anadolu Efes İcra Başkanı)
Dublin College of Marketing mezunu olan Damian Gammell, lisansüstü eğitimini Oxford Üniversitesi ve Paris Yüksek Ticaret Okulu HEC’de Değişim Yönetimi alanında tamamlamıştır. Kariyerine 1991 yılında başlayan Gammell, İrlanda Coca-Cola Hellenic Bottlers’da Bölge Müdürlüğü ve Balkanlar Güneydoğu Avrupa Ticari Direktörlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2001 yılında Rusya Coca-Cola Hellenic Bottlers’a CEO olarak atanan Gammell, 2004-2005 yılları arasında Coca-Cola Amatil Avustralya’da Ticari Direktör, 2005-2011 yılları arasında ise Coca-Cola Erfrischungsgetranke AG Almanya’da CEO olarak görev yapmıştır. 2012 yılının Ocak ayından bu yana Coca-Cola İçecek A.Ş.’de CEO olarak görev yapmakta olan Gammell, 1 Ocak 2014 itibarıyla İçecek Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su olarak atanmıştır. 2009 yılında Davos Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Dünya Liderleri (Young Global Leaders) arasında gösterilen Gammell halen pek çok global sivil toplum inisiyatifinde ve Dünya Ekonomik Forumu Sağlık Komitesinde görev almaktadır.

Hüseyin Akın (İçecek Grubu Başkan Yardımcısı)
Hüseyin Akın Princeton Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi mezunu olup Chicago Üniversitesi’nden Pazarlama, Finans ve Uluslararası Ticaret dallarında MBA derecesi almıştır. Coca-Cola Sistemi’ne katılmadan önce Procter and Gamble’da Ürün Müdürü, Madra-Akın Nebati Yağcılık ve Sabunculuk Şirketi’nde Bölge Satış Müdürü ve Finans Direktörü olarak görev yapmış olan Akın, 1989 yılından bu yana The Coca-Cola Company ve Coca-Cola İçecek bünyesinde görev almaktadır. Coca-Cola sisteminde Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Pazarlama Müdürü, Ticari Direktör gibi farklı görevlerde bulunan Akın, 2006-2010 yılları arasında ise CCİ Türkiye Bölge Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 2010 yılının Ocak ayından itibaren Coca- Cola İçecek A.Ş. Uluslararası Operasyonlar Başkanı olarak görev yapmakta olan Akın, 1 Mart 2014 tarihi itibarıyla İçecek Grubu Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. Aynı zamanda DEİK/Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı ve TÜSİAD Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Grubu Başkanı olan Akın’ın 31 yıllık mesleki tecrübesi bulunmaktadır.

Onur Çevikel (Mali İşler Direktörü)
İstanbul Üniversitesi’nden İşletme diplomasına sahip olan Onur Çevikel, kariyerine 1995 yılında Efes Bira Grubu’nda Finans Uzmanı olarak başlamıştır. Çevikel 1996-2011 yılları arasında, Coca-Cola Kuban Bottlers ve Coca-Cola Rostov Bottlers’da Finans Müdürlüğü, Efes Rusya’da Finans Müdürlüğü, Finans Direktörlüğü ve Operasyon Direktörlüğü gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2011 yılında SABMiller Plc ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık sonrasında, Rusya’daki entegrasyon faaliyetlerini koordine eden ekibi yönetmek üzere Entegrasyon Direktörü görevine getirilen Çevikel 1 Ocak 2013 itibarıyla Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak atanmıştır.

T. Altuğ Aksoy (Efes Türkiye Genel Müdürü )
T. Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atanmıştır. 1998‑2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2000‑2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü olmuştur. 2006 yılında Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’de atandığı Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini 1 Kasım 2011 tarihine dek sürdürmüş ve bu tarih itibarıyla da Efes Türkiye Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır.

Robin Michael Goetzsche (Efes Rusya Genel Müdürü)
SABMiller Ltd.’ye 1987 yılında Marka Müdürü olarak katılan Sn. Robin Michael Goetzsche sırasıyla Marka Grup Müdürü, Soweto & Chamdor (Batı Johannesburg) Bölge Müdürü, Ulusal Ticari Pazarlama Müdürü, Kwa-Zulu Natal Bölgesi Genel Müdürü, Chamdor Bölgesi Genel Müdürü, Satış ve Dağıtım Direktörü ve SABMiller Afrika’da Orta ve Batı Afrika Operasyon Direktörü olarak görev almıştır. Goetzsche 2008 yılından itibaren Tanzania Breweries Ltd. Genel Müdürü ve SABMiller Doğu Afrika Operasyon Direktörü olarak çalışmıştır. Robin Michael Goetzsche 1 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla Efes Rusya Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Tuğrul Ağırbaş (Doğu Avrupa ve BDT Grup Genel Müdürü)
Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden alan Tuğrul Ağırbaş, 1990 yılında Efes İçecek Grubu’na katılmıştır. Sırasıyla Proje Geliştirme Uzmanı, Pazarlama Uzmanı, İstanbul Bölge Satış Yöneticisi, Yeni Ürün Geliştirme Yöneticisi, Ürün Grup Yöneticisi, Marmara Satış Müdürü ve Miller Pazarlama Müdürü olarak çalıştıktan sonra 2001 yılında Rusya operasyonlarının Pazarlama Direktörlüğü pozisyonuna atanmıştır. 2005 Haziran ayından itibaren Efes Rusya Genel Müdürü olarak görev yapan Ağırbaş, 1 Ocak 2010’da Efes Türkiye Genel Müdürü olarak atanan Ağırbaş, 1 Kasım 2011 tarihi itibarıyla tekrar Efes Rusya Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Tuğrul Ağırbaş 1 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla Anadolu Efes Doğu Avrupa ve BDT Grup Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Serkan Eriş (Efes Kazakistan Genel Müdürü)
1971 yılında doğan Serkan Eriş, Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdikten sonra Anadolu Grubu’ndaki kariyerine 1996’da Efes Türkiye Satış Temsilcisi olarak başlamış ve daha sonra Satış Yöneticisi olarak atanmıştır. 1997‑1998 yılları arasında Efes Romanya’da Satış Yöneticisi, sonrasında ise Satış Müdürü olarak görev yapmıştır. 2001‑2003 yılları arasında Frankfurt’taki Avrupa Telekomünikasyon Holding’te Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalıştıktan sonra 2003’te Anadolu Grubu’na geri dönmüş ve Efes Kazakistan’a Satış ve Pazarlama Müdürü olarak atanmıştır. 2006’da Efes Kazakistan Ülke Satış Müdürü olarak atanan Eriş, 1 Şubat 2012 itibarıyla Efes Kazakistan Genel Müdürü olmuştur.

Gökçe Yanaşmayan (Efes Moldova Genel Müdürü)
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2000 yılında mezun olan Gökçe Yanaşmayan, 2000-2002 yılları arasında Arthur Anderson, 2002-2004 yılları arasında ise Ernst & Young şirketlerinde denetçi olarak görev yapmıştır. Anadolu Efes’teki kariyerine 2004 yılında Efes Kazakistan Raporlama ve Bütçeleme Müdürü olarak başlayan Yanaşmayan, 2006-2010 yılları arasında EBI Hollanda Ofisi’nde Finans ve Yönetim Müdürü, 2010-2012 yılları arasında ise Efes Kazakistan’da Finans Direktörü olarak çalışmıştır. 2012-2014 yılları arasında Efes Ukrayna’da Finans Direktörü olarak görev yapan Gökçe Yanaşmayan, 1 Aralık 2014 tarihinden bu yana Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Koçak (Efes Gürcistan Genel Müdürü)
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Mehmet Koçak, gruptaki kariyerine 1993 yılında Anadolu Endüstri Holding İç Denetim Uzmanı olarak başlamıştır. 1996‑1997 yılları arasında Coca-Cola Rusya Operasyonları Finans Müdürü ve sonrasında Efes Moskova Fabrikası Finans Müdürü görevlerinden sonra 2000 yılında Efes Rusya Moskova Fabrikası Ticaret Direktörü olarak atanmıştır. 2006‑2007 yılları arasında Efes Rusya Kazan Fabrikası Direktörü olarak görev yapan Koçak, 2008’den beri Efes Gürcistan Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

Ömer Öğün (Efes Ukrayna Genel Müdürü)
Ömer Öğün, Yıldız Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden lisans diplomasına sahiptir. Anadolu Grubu’ndaki kariyerine 1992 yılında Çelik Motor’da Servis Temsilcisi olarak başlayan Öğün daha sonra yine aynı şirkette Satış Yöneticiliği görevini üstlenmiştir. 1998-1999 yılları arasında Coca-Cola Rusya (Rostov) operasyonlarında Planlama ve Lojistik Müdürü olarak görev yapan Öğün, 2000 yılında Efes Rusya Rostov Fabrikası Operasyon Müdürü olarak atanmış ve bu görevi 2006 yılına kadar sürdürmüştür. 2006 yılında Efes Rusya Operasyon Direktörü olarak atanan Öğün, Mayıs 2008’den 2012’ye kadar Efes Kazakistan Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Ömer Öğün, Mart 2012’den beri Efes Ukrayna Genel Müdürü görevini sürdürmektedir.

Kenan Özçelik (Tedarik Zinciri Direktörü)
Kenan Özçelik, Viyana Üniversitesi Makine ve Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olup aynı üniversitede İşletme yüksek lisansı yapmıştır. Münih Teknik Üniversitesi’nde Biracılık Esasları programını tamamlayan Özçelik, Anadolu Efes’e katılmadan önce 1986 yılında Siemens’te Sistem Programcısı olarak iş yaşamına başlamış, 1987‑1994 yılları arasında ise serbest olarak çalışmıştır. Özçelik, Anadolu Efes’teki kariyerine 1994 yılında Erciyas Biracılık’ta Dolum Mühendisi olarak başlamıştır. 1999‑2000 yılları arasında Efes Rusya’da Moskova Fabrikası Teknik Müdür Yardımcısı görevine getirilen Özçelik 2000‑2006 yılları arasında ise Teknik Müdür olarak görevini sürdürmüştür. 2006 yılında Efes Rusya Teknik Direktörü pozisyonuna atanan Kenan Özçelik, 2006‑2009 yılları arasında ise Türkiye Bira Grubu Teknik Direktörü olarak görevini sürdürmüştür. Özçelik 2009 yılında Efes Moldova Genel Müdürü, 1 Kasım 2011 itibarıyla ise Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak atanmıştır.

Ahmet Öztürk - İç Denetim Direktörü
Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Ahmet Öztürk, Anadolu Grubu’na 1995 yılında katılmıştır. Mali İşler Başkanlığında Uzman Yardımcısı olarak başladığı kariyerine Grubun yurt dışı şirketlerinde çeşitli görev ve sorumluluklarla devam etmiştir. 1998’de Coca-Cola Rostov Bottlers’da Mali Kontrol Müdürü, 1999 2007 arası sırasıyla Coca-Cola Türkmenistan, Coca-Cola Azerbaycan, Efes Ukrayna ve Efes Sırbistan operasyonlarında CFO olarak çalışan Öztürk, 2007 yılında yurt dışı operasyonların denetim faaliyetlerini üstlenmiştir. Öztürk, Ocak 2011’den beri Anadolu Efes İç Denetim Direktörü olarak çalışmaktadır.

Yıldıray Efil (Hukuk İşleri Direktörü)
1971 yılında Ordu’da doğan Yıldıray Efil, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2001- 2005 yılları arasında Türkiye İş Bankası A.Ş.’de Hukuk Danışmanı-Avukat olarak çalışan Efil, 2006 yılında Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku Programını, 2011 yılında ise Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2005 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’ye Hukuk Danışmanı-Avukat olarak katılan Efil, 2013 yılına kadar Hukuk İşleri Müdürü ve Hukuk İşleri Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Efil, 2013 yılının Nisan ayından itibaren Anadolu Efes Hukuk İşleri Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Burak Gürcan (İnsan Kaynakları Direktörü)
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans diplomasına sahip olan Burak Gürcan, kariyerine 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır. 1997- 2011 yılları arasında Anadolu Grubu şirketlerinde Pazarlama Yöneticiliği, İnsan Kaynakları Süreç Yöneticiliği, İnsan Kaynakları Takım Liderliği, İnsan Kaynakları Sistemleri Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Koordinatör Yardımcılığı gibi çeşitli görevler üstlenmiştir. 2011-2013 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi’nde İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan Gürcan, 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren Efes Bira Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevine devam etmektedir.

Yüksel Gökbulut (Satış ve Pazarlama, Pazar Geliştirme ve Kurumsal İlişkiler Direktörü)
Marmara Üniversitesi’nden Gazetecilik ve Halkla İlişkiler üzerine lisans diplomasına sahip olan Yüksel Gökbulut, Efes İçecek Grubu’na katılmadan önce, Hürriyet Holding’de Satış Geliştirme ve Denetleme Müfettişi olarak çalışmıştır. Efes Bira Grubu’ndaki kariyerine 1990 yılında Pazarlama Uzmanı olarak başlayan Gökbulut, 1994 1996 yılları arasında Pazar Araştırma Şefi, 1996 1997 arasında Ege Biracılık’ta İç Satışlar Müdür Yardımcısı, 1997 1999 yılları arasında Doğu Avrupa Bölüm Başkanlığı’nda Pazarlama Müdürü ve 1999 2006 yılları arasında da Türkiye Bira Grubu’nda Pazarlama Direktörü olarak görev yapmıştır. 1 Eylül 2006 tarihinde Efes Bira Grubu Satış Direktörü pozisyonuna getirilen Gökbulut, 15 Haziran 2007 tarihinde ise Efes Bira Grubu Pazarlama ve Satış Direktörlüğü görevine atanmıştır. Gökbulut, 1 Ocak 2010 tarihinde Efes Bira Grubu Rusya Bira Operasyonları Genel Müdürü, 1 Kasım 2011 itibarıyla da Doğu Avrupa ve BDT Grup Genel Müdürü olarak atanmıştır. Yüksel Gökbulut 1 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla Satış ve Pazarlama, Pazar Geliştirme ve Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak görev yapmaktadır.