OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Kazakistan

Kazakistan, Anadolu Efes’in yurt dışı bira operasyonları içinde Rusya’dan sonra faaliyet gösterilen en büyük ve en önemli pazardır.

Anadolu Efes, Kazakistan pazarına, 1996 yılında Karaganda’da özelleştirme kapsamında satın aldığı bira fabrikası ile girmiş ve 2003 yılında Almati’de yeni bir fabrika açarak faaliyetlerine devam etmiştir.

2016 yılı Canadean Global Beer Trends verilerine göre, tüketim bazında Kazakistan bira pazarı büyüklüğünün 4,7 milyon hektolitre, kişi başı bira tüketiminin ise 27 litre olduğu tahmin edilmektedir. Kazak bira pazarı açısından 2016 zorlu bir sene olmuş, ülke genelinde ekonomide yaşanan zorluklar bira pazarını da etkilemiş ve pazar tek haneli oranda daralmıştır.

Nielsen verilerine göre Anadolu Efes, Kazakistan’da %53 pazar payı ile 2016 yılında da lider konumunu sürdürmüştür.

2016 yılında da tüketici tercihlerini yakından takip eden Anadolu Efes, fıçı birada yeni markalarla yapılan lansmanlara ek olarak ekonomik premium segmentte Kruzhka Svezehego Mild markası ile hem pazar hem de segment lideri olmuştur. Yine yıl içerisinde, ekonomik premium segmentte Slavna Pivnice markası sunulmuştur. Bunun yanı sıra, yeni ürün lansmanları ve pazara yapılan yatırımlar sayesinde tüketicilerle kurulan iletişim yoğun bir şekilde sürdürülmüştür.