OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Kazakistan

%54 Pazar Payı ile Kazakistan’da Liderliğimizi Sürdürdük

Kazakistan, Anadolu Efes’in yurt dışı bira operasyonları içinde Rusya’dan sonra faaliyet gösterilen en büyük ve en önemli pazar.

Anadolu Efes, Kazakistan pazarına, 1996 yılında Karaganda’da özelleştirme kapsamında satın aldığı bira fabrikası ile girdi ve 2003 yılında Almati’de yeni bir fabrika açarak faaliyetlerine devam etti.

2017 yılı Euromonitor verilerine göre, tüketim bazında Kazakistan bira pazarı büyüklüğünün 5,1 milyon hektolitre, kişi başı bira tüketiminin ise 29 litre olduğu tahmin ediliyor. Yıl içinde ÖTV’de yaşanan %50 oranındaki artışa rağmen makroekonomik şartlarda meydana gelen iyileşmenin ve Tenge’de yaşanan değer kaybının etkilerinin de azalmasıyla bir miktar iyileşme gösteren tüketici güveni sayesinde Kazakistan bira pazarının geçtiğimiz yıla göre düşük-orta tek haneli büyüdüğü tahmin ediliyor.

Nielsen verilerine göre Anadolu Efes, Kazakistan’da hacim bazında %54 pazar payı ile 2017 yılında da lider konumunu sürdürdü.

2017 yılında da paket ve kanal bazlı tüketici eğilimleri yakından takip edildi. Başarılı nokta uygulamalarıyla artan görünürlük sayesinde Slavna Pivnice güçlü büyümesini sürdürürken SMIB Mild markası yeni bir premium alternatif olarak tüketicilere sunuldu ve premium segmentte güçlü bir performans ortaya konuldu.