OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Moldova

Anadolu Efes, Kişinev’de bulunan Vitanta Intravest S.A. fabrikasını satın alarak girdiği Moldova pazarında 2003 yılından beri faaliyet gösteriyor. Mali ve politik ortamda devam eden belirsizliklere rağmen bira pazarında hafif de olsa iyileşmenin görüldüğü Moldova’da, Anadolu Efes lider konumunu sürdürdü. Tahminlerimize göre Moldova bira pazarı 2017 yılında orta-tek haneli büyüme gösterirken kişi başı bira tüketimi ise 42 lt seviyesinde gerçekleşti.

Tüketici bağlılığını artırmaya yönelik çeşitli programların geliştirilmesinin de etkisiyle geniş marka ve ürün portföyümüz satış hacimlerini destekledi. Özellikle Premium segmentte Timisoreana güçlü büyümesini sürdürürken Oettinger ile üst popüler segment portföyü yenilendi. Tahminlerimize göre, Anadolu Efes %62 seviyesindeki pazar payıyla tartışmasız liderliğini 2017 yılında da tüm segmentlerde sürdürdü.