OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Moldova

Anadolu Efes, Kişinev’de bir fabrika satın alarak girdiği Moldova pazarında 2003 yılından beri faaliyet göstermektedir. Canadean Global Beer Trends’in 2016 yılı verilerine göre Moldova bira pazarının tüketim bazında büyüklüğünün 1,0 milyon hektolitre, kişi başı bira tüketiminin ise 28 litre olduğu tahmin edilmektedir. Olumsuz hava koşulları ve ülkedeki seçimlerden kaynaklanan belirsizliğin tüketim harcamalarında yarattığı baskı, bira pazarının 2016 yılında düşük tek haneli oranda daralmasına neden olmuştur.

Anadolu Efes, 2016 yılında da Moldova pazarında tüm segmentlere hitap eden geniş portföy yelpazesiyle tartışmasız lider konumunu korumuştur. Geniş marka ve ürün portföyü, Moldova pazarı için yeni olan düşük alkollü cider kategorisinde sunulan ve ülkenin farklı bölgelerinde artan bir şekilde popüler olan Gold Leaf markası ile daha da güçlendirilmiştir. Pazar trendleri yakından takip edilerek Efes’in pazardaki görünürlüğü daha da artırılmıştır. Anadolu Efes, 2016 yılında Moldova’da yaklaşık %67 pazar payı ile tartışmasız liderliğini var olduğu tüm segment ve kanallarda sürdürmüştür.