OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Rusya

Satış hacminde en büyük paya sahip pazar

Anadolu Efes, bira segmentinde satış hacmi açısından en büyük paya sahip olan Rusya faaliyetlerine 1999 yılında Moscow-Efes Brewery (“MEB”)’nin üretime geçmesiyle başlamıştır. Rusya pazarındaki konum, 2006 yılında dönemin en büyük 7. biracısı olan Krasny Vostok bira grubunun satın alınması ve 2012 yılında SABMiller ile iş birliği sonucunda daha da güçlenmiştir.

Anadolu Efes, yıllık 21,7 mhl bira ve 130 bin ton malt üretim kapasitesine sahip olduğu Rusya’da altı bira fabrikası ve dört malt üretim tesisiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Rusya pazarına yönelik proje ve girişimler sayesinde iki çeyrek üst üste çift haneli büyüme

Rusya bira pazarı 2010 yılından bu yana artan kanuni düzenlemelerin ve ÖTV artışlarının etkisiyle toplamda %25’in üzerinde daralma gösterirken 2016 yılında pazardaki daralma beklentilerin çok altında gerçekleşmiş ve önümüzdeki dönem için olumlu sinyaller vermiştir. 2016 yılında Rusya bira pazarının tüketim bazında 80,0 mhl büyüklüğünde gerçekleşmiş olduğu tahmin edilmektedir.

2016 yılının başında Rusya pazarının geçtiğimiz yıla paralel bir düşüş göstermesi beklenirken, dönem içinde bu beklenti düşük-orta tek haneli daralma şeklinde revize edilmiştir. Anadolu Efes’in ise pazara göre daha iyi bir performans göstereceği beklentisi korunmuştur. Rusya’da petrol fiyatlarında görülen iyileşme ile düzelen makroekonomik görünüm, tüketici güvenine olumlu yansıyarak bu sonuca ulaşılmasına önemli katkı sağlamıştır. Yine özellikle 2. ve 3. çeyrekte hava sıcaklığının ortalamanın üzerinde seyretmesi de pazara olumlu yansımıştır. Sene boyunca sektör oyuncularının pazara yönelik promosyonel aktiviteleri pazarın beklenenden iyi performans göstermesini sağlamıştır. Ek olarak, 1,5 lt ve üstü PET şişelerin üretimine dair yasakların resmi olarak 2017 yılına ertelenmesi de bira pazarındaki daralmanın beklentilerden daha düşük kalmasını sağlamıştır.

Bu koşulları en iyi şekilde değerlendiren Anadolu Efes, pazara yönelik proje ve girişimler sayesinde pazardan daha iyi performans göstermiştir. Geçtiğimiz yıla göre pazar payı kazanılmasında özellikle üst popüler segmente olan odağımız etkili olmuştur. Ayrıca Anadolu Efes, büyüyen modern kanalda payını artırmaya devam ederken, premium segmentte en büyük iki oyuncudan biri olmayı sürdürmüştür. Ayrıca, yıl içinde tüketicilere sunulan alternatiflerle beraber, 2017 yılında PET şişe boyutlarında devreye girecek kısıtlamalara daha hızlı uyum sağlanacağı öngörülmektedir.

Tüketicilerin değişen tercihlerine hızlı uyum sağlayan Anadolu Efes, ürün portföyünü gittikçe artan bir biçimde premium/üst popüler segmentte konumlandırmaya devam etmiştir. Bunun sonucunda geçtiğimiz yıla göre değer bazında pazar payını artırmaya devam eden Anadolu Efes, 2016 yılında hacim bazında %14, değer bazında ise %15 seviyesindeki pazar payı ile pazarın en büyük ikinci oyuncusu konumundadır.