OPERASYONLAR

Bira ve meşrubat faaliyetlerimizle Kuzey Irak’tan Kazakistan’a, Ürdün’den Moldova’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz.

Türkiye

Ülkemizdeki üretimini 3 bira fabrikası, 2 malt üretim tesisi ve 1 şerbetçiotu işleme tesisinde gerçekleştiren Anadolu Efes, Türkiye’nin en büyük bira üreticisidir. Şirket Türkiye’de yıllık 8,0 milyon hektolitre bira ve 125 bin ton malt üretim kapasitesine sahiptir. 2018’de Türkiye bira pazarı toplam hacminin yaklaşık 9,7 milyon hektolitre, kişi başı bira tüketiminin ise 11 litre olduğunu tahmin ediyoruz.

 

2018 yılında artan fiyatlar ve tüketici güveninde meydana gelen bozulma pazarı baskılamasına ragmen, yazın seyreden iyi hava koşulları ve ülkeye gelen yabancı turist sayısındaki artış ve avantajlı ülke kırılımı sayesinde pazarın 2018 yılında orta-tek haneli büyüdüğü tahmin edilmektedir. Pazar payımız yılın ikinci çeyreğinden itibaren sabit kalmıştır. Sene boyunca devam eden rekabete her zaman olduğu gibi tüketicilere yeni alternatifler sunarak cevap vermeye devam ettik. Bu dönemde lansmanı gerçekleştirilen yeni markalarımız “Bomonti Black”, “Bomonti Fabrika”, “BUD” ve “Varım” tüketiciler tarafından çok iyi karşılanmıştır. BUD ve Varım lansmanları premium ürünlerin toplam içindeki payını artırma ve satın alınabilirliği desteklemeye yönelik stratejimiz çerçevesinde gerçekleşirken altı ay gibi çok kısa bir sürede satış hacimlerimize önemli katkı sağlamışlardır. Markalarımıza yaptığımız yatırımlar ve kaliteye verdiğimiz önem uluslararası arenada almış olduğumuz ödüllerle 2018 yılında da tescil edilmeye devam etmiştir. Dünyanın en iyi lezzetlerini seçen Monde Selection ve ITQI tarafından 22 yeni madalya ile ödüllendirilirken yine Dünya’nın en eski ve güvenilir bağımsız akademilerinden Alman VLB Berlin Enstitüsü üstün kalite anlayışımızı uluslararası arenada tescillemiştir.