Anadolu Efes Hakkında

Anadolu Efes 1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulu iki bira fabrikası ile yolculuğuna başlamıştır. Kuruluşundan kısa bir süre sonra pazar lideri olmayı başaran Anadolu Efes, Türkiye’de bira kültürünü geliştirerek sektörünün gelişimine katkıda bulunmuştur. Sahip olduğu güçlü vizyonu sayesinde tüketicilerini pek çok ilkle tanıştıran Anadolu Efes kısa sürede Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olmuştur. 90’lı yıllarda da yurt dışına açılarak tarihinde önemli bir adım atmıştır. 2012 yılında ise küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda, bulunduğu bölgedeki etki alanını genişletmeye yönelik önemli bir adım atarak SAB Miller Plc (“SAB Miller”) ile stratejik ortaklık kurmuştur. 2016 yılında, dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser-Busch InBev’in (“AB InBev”) SAB Miller’ı devralmasıyla birlikte, Anadolu Efes’in %24 hissesi de AB InBev’e devrolmuştur.

Anadolu Efes, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) kanalıyla yürütmektedir. Şirket ayrıca, Türkiye ile yurt dışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin (“CCI”) de ana hissedarıdır.

Satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 10. bira şirketi olan Anadolu Efes satış gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini yurtdışından elde etmektedir. Bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 700 milyona yakın bir nüfusa hizmet etmektedir. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 6 ülkede, toplam 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca-Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 26 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olarak faaliyet göstermektedir. Ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Anadolu Efes, 50. kuruluş yıl dönümünde; tutku, iş birliği, adillik, sorumluluk ve çeviklik etrafında bir değerler sistemi kurarak sürdürülebilir liderliğe olan bağlılığı ile Adriyatik’ten Çin’e sosyal yaşamı ve bira kültürünü sahiplenip geliştiren en büyük bira şirketi olma vizyonu doğrultusunda keyif ve eğlenceyi mayalamaya devam edecektir. Finansal disiplin ve güçlü serbest nakit akımı yaratmak Anadolu Efes’in finansal öncelikleri olmayı sürdürecektir.