Anadolu Efes Hakkında

1969 yılında kurulan Anadolu Efes, kısa bir sürede Türkiye’nin en büyük bira üreticisi konumuna ulaşmıştır. Anadolu Efes, güçlü vizyonu ve bira kültürünü geliştirme çabalarıyla tüketicilerini pek çok ilkle buluşturarak sektörde önemli bir rol oynamıştır. 90’lı yıllarda da küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefiyle yurt dışına açılan Şirket, 2012’de SABMiller Plc (“SABMiller”) ile stratejik ortaklık kurarak küresel piyasada etki alanını genişletmiştir. Anadolu Efes 2016 yılında, dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser-Busch InBev’in (“AB InBev”) SABMiller’ı devralmıştır. Bu işlemle birlikte Anadolu Efes’in %24 hissesi de bu süreçte AB InBev’e devredilmiştir.

Şirket ayrıca, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’daki iştiraki Efes Breweries International B.V. (“EBI”) aracılığıyla sürdürmektedir ve Türkiye ile yurt dışında Coca-Cola operasyonlarını yöneten Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin (“CCI”) ana hissedarıdır.

Satış gelirlerinin üçte ikisini yurt dışından elde eden Anadolu Efes, üretim hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 10. bira şirketi* olarak bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 770 milyonu aşan bir nüfusa hizmet etmektedir.

Anadolu Efes’in meşrubat sektöründe faaliyet göstermekte olan iştiraki Coca-Cola İçecek (CCI), ulaştığı nüfus büyüklüğü bakımından CocaCola sisteminin 3. en büyük şişeleyicisi olup satış hacmi bakımından 7. en büyük şişeleyicisi konumundadır. Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Tacikistan, Türkmenistan ve Suriye’de faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketi olan CCI, The Coca-Cola Company’nin gazlı ve gazsız içeceklerini üreterek dağıtımını ve satışını gerçekleştirmektedir. 11 ülkede, 30 şişeleme, 3 meyve işleme fabrikası ve 10.000’den fazla çalışanı bulunan CCI, geniş bir içecek yelpazesi sunmaktadır. Ürün portföyünde gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suları, sporcu içecekleri, su, enerji içecekleri, buzlu çaylar ve kahve de yer almaktadır.

Anadolu Efes kazanan marka portföyüne, dijitalleşmeye, insan kaynağına ve sürdürülebilirliğe odaklanarak Şirket değerini maksimize etmeyi amaçlamaktadır.

* The Barth Report 2022/2023