Anadolu Efes Hakkında

1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulu iki bira fabrikası ile yolculuğuna başlayan Anadolu Efes, kuruluşundan kısa bir süre sonra pazar lideri olarak, Türkiye’de bira kültürünü geliştirerek sektörünün gelişimine katkıda bulundu. Sahip olduğu güçlü vizyonla Türk tüketicilerini pek çok ilkle tanıştırdı. Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olan Anadolu Efes, 90’lı yıllarda yurt dışına açılarak önemli bir adım attı. 2012 yılında ise küresel piyasada ticari sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda, bulunduğu bölgedeki etki alanını genişletmeye yönelik önemli bir adım atarak SAB Miller Plc (“SAB Miller”) ile stratejik ortaklık kurdu. 2016 yılında, dünyanın en büyük bira üreticisi olan Anheuser-Busch Inbev’in (“AB InBev") SAB Miller’ı devralmasıyla birlikte, Anadolu Efes’in %24 hissesi de AB InBev’e ait oldu.

Anadolu Efes, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) kanalıyla yürütüyor. Şirket ayrıca, Türkiye ile yurt dışı pazarlarda Coca Cola operasyonlarını yürüten Coca Cola İçecek A.Ş.’nin (“CCI”) de ana hissedarı. Satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 6. ve dünyanın en büyük 16. bira şirketi olan Anadolu Efes satış gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini yurtdışında gerçekleştiriyor. Bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 700 milyona yakın bir nüfusa hizmet ediyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 6 ülkede, toplam 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi ve Coca Cola operasyonlarını yürüttüğü 10 ülkede 26 şişeleme tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olarak faaliyet gösteriyor. Ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor.

Sahip olduğu güçlü vizyonu, dinamik ve çağdaş yapısı ile sektörünün lideri konumunda olan Anadolu Efes, kuruluşundan bu yana geçen 49 yılda inşa ettiği güçlü kurumsal yetkinliklerini öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla destekliyor. Yarattığı sinerji ve sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliği sağlayarak markasını gelecek kuşaklarla da buluşturmayı hedefliyor.