Basında Anadolu Efes

 • Eko IQ – Çevre, Değer Zinciri ve Toplumsal Konulara Odaklanmaya Devam Edeceğiz – 15.09.2020

  COVID-19 salgını ile birlikte dünya daha önce pek de deneyimlemediği bir dönemden geçiyor. Birçok sektör gibi gıda sektörü de bu durumdan etkilendi. Ancak kapımızda iklim değişikliği gibi daha büyük ölçekli sonuçları olan bir kriz bizi bekliyor. Anadolu Efes bu soruna karşı temelde nasıl bir aksiyon alıyor? COVID-19 süreci herkesi etkileyen ve ne zaman sona ereceği belli olmayan bir süreç. Bu sürecin etkilerini her geçen gün farklı biçimlerde görüyoruz. İşin sağlık boyutunun yanında COVID-19 iklim değişikliği ile mücadelenin de ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi.
 • Hürriyet – Türkiye’nin İlk Bira Hakemleri Anlatiyor Bu İşi Yapabilmek için Obsesif Olmak Gerekiyor – 12.09.2020

  1985’ten bu yana uluslararası bira turnuvaları düzenleniyor. Bu turnuvalarda jüriler binlerce tadı değerlendiriyor. Buna da ‘bira hakemliği’ deniyor. ABD’de 5 bin 500, Avrupa’da 350, Türkiye’deyse çok yeni iki hakem var. Anadolu Efes Üretim Direktörü Koray Anar ve markanın yeni ürün geliştirme merkezinde çalışan Cem Sürer, Türkiye’nin ilk bira hakemleri... Ekipleriyle beraber ‘+1 dinlendirme üretim tekniği’ni geliştirip Bira Standartları Enstitüsü VLB Berlin tarafından onaylandılar. Bu tekniğin dünya bira literatürüne girmesi bekleniyor. Çünkü onlar sayesinde iki olan üretim tekniği üçe çıktı.
 • Dünya – 7 farklı şerbetçiotuna 11 milyon lira ödüyor, 38 farklı türü deniyor – 04.09.2020

  Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, kurumunu “tarımsal şirket" olarak tanımlayıp, bunu şu bilgilere dayandırdı: “Biranın hammaddeleri su, maya, arpa ve şerbetçiotundan oluşuyor. Yani, hammaddemizin yarısı topraktan geliyor. Anadolu Efes'in kendi ziraat mühendislerinin geliştirdiği 17 arpa tohumu bulunuyor. Türkiye'de maltlık arpa üreten ilk yerli firmayız.”
 • Fortune Tükiye – İlk Yarıda Satış, Kar, ve Yatırımı Büyüyen Şirketler – 01.09.2020

  Gıda ve içecek sektöründe üç şirket öne çıkıyor. Bu şirketler: Anadolu Efes, Coca Cola içecek ve Ulusoy Un. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Anadolu Efes'in "BBB-" olan uzun vadeli kurumsal kredi notunu ve "Durağan" olan kredi notu görünümünü teyit etti. Standard & Poor's yayınladığı raporda, Anadolu Efes'in güçlü yönleri olarak; tanınmış markalarıyla desteklenen dengeli bira ve meşrubat portföyü, Rusya dahil olmak üzere faaliyette bulunduğu pazarlarda lider pozisyonu, operasyonların coğrafi kırılımındaki olumlu dengelenme ve pozitif serbest nakit akımı yaratılması konusunda geçmiş yıllardan beri sürdürülen güçlü performansını gösterdi.
 • Capital - 2 Yılda Mobil ve Dijital - 01.09.2020

  50 yıla "Dünyanın en büyük 10 bira şirketinden biri olma" unvanını sığdıran Anadolu Efes, iddiasını sürdürmek için 1990'larda başladığı dijital dönüşüme hız verdi. Bu amaçla 2019'da "Anadolu Efes Dijital Mükemmellik Yolculuğu" (Digital Excellence Journey-DEX) için SAP ile güçlerini birleştirdi. Oluşturulan 127 kişilik takım, üretimden satışa, mali işlerden tedarike tüm iş süreçlerini dijitalleştirmek için yola çıktı. Efes 2.0'a dönüşümün yolculuğu olan DEX projesinin Türkiye ayağının 2021 sonunda, yurt dışı ayağının ise 2023'te tamamlanması bekleniyor. Proje kapsamında Anadolu Efes, kendisiyle birlikte tüm ekosisteminin de dijitalleşmesine destek olmayı amaçlıyor.
 • Cumhuriyet - Bir İlçenin Geçim Kaynağı - 01.09.2020

  Anadolu Efes biralarının hammaddelerinin su, maya, arpa ve şerbetçiotundan oluştuğunu yani yarısının topraktan geldiğini dile getiren Ağırbaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Biz sadece bir bira şirketi değil, aynı zamanda tarım şirketiyiz. Anadolu Efes'in geliştirdiği 17 arpa tohumu ve 7 şerbetçiotu çeşidi bulunuyor" dedi. Türkiye'de ilk şerbetçiotu yetiştirme denemeleri Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) bira fabrikası kurulmasından sonra yapıldı. 1935'te Avrupa'dan Çekoslovak orijinli şerbetçiotları getirtildi fakat yetiştirme denemeleri başarıya ulaşmadı.
Geri1 2İleri